Blog

Emlak Vergisi Nedir?


Emlak ya da taşınmaz mülk olarak adlandırılan yatırımlar için ülkemizde belli bir miktar vergi ücretlendirmesi yapıldığını duymuşsunuzdur. Emlak alanına yatırım yapan ya da bu alanda hizmet verenlerdenseniz emlak vergisi ile ilgili aradığınız soruların cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Fizbot danışanlarına sağladığı Dijital Asistanlık kolaylığının yanı sıra misafirlerinin emlak sektöründe bilgi almasını da önemsiyor. Bu nedenle kaçırdığımız ya da merak ettiğiniz soru ve konu başlıklarını bizlere iletebilirsiniz.

Emlak vergisi nedir ve kimler ödeme yapmalıdır?


Eğer taşınmaz mülkünüz varsa ve emlak vergisinden haberdar değilseniz bu yazıyı atlamamalısınız. Emlak vergisi yaygın bilinen tanımıyla kişinin sahip olduğu mülk başına devlete yıllık olarak ödemekle yükümlü olduğu para miktarıdır. Vergi ödemeleri yıllık planlama içerisine dahil olduğundan ödeme ücreti de yıl bazında artıp azalabilir. Bunun takibini, her yıl yeniden açıklanan, güncel vergi miktarlarından yapabilirsiniz.

Fakat vergi ücreti sahip olduğunuz konutun veya arsanın değerine göre değişecektir. Yani yatırımlar arasında tek tip bir ücretlendirme yapılmamaktadır. 

Aynı zamanda belli özelliklere sahip konutlar vergi ücretlendirmesine tabii tutulmaktadır. Brüt 200 m2'yi geçmeyen tek konutları için emlak vergisi alınmaz. Ek olarak tek bir konutu olmak şartıyla gaziler ve şehit yakınları, engelliler, geliri olmayan kişiler (işsizler, ev hanımları) ve emekliler de vergi ödemesinden mesul değildir. 

Emlak vergimi nereye ödeyeceğim?

Emlak vergilerinizi konutunuzun bulunduğu bölge ya da şehrin yönetim mercilerine yapmalısınız. Örneğin büyükşehirde bulunan bir konutunuz var ve vergi ödemesi alınan kriterlerde. Bunun için malın bulunduğu belediyeye müracaat edebilirsiniz, resmi işlemler sırasında konutunuzun değeri ve ödenecek tutar da hesaplanacaktır.

Emlak vergisinde ödenecek tutar gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden belirlenir. Yılda iki taksit ile tek seferde ödenmesi gereklidir. 


Fizbot Aylık Bültene Kayıt Olun

Fizbot Blog olarak sizlere en değerli bilgileri ulaştırmak için durmadan çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi makalelerin e-postanıza aylık bülten olarak gelmesini istiyorsanız bize e-posta adresinizi vermeniz yeterli.