Blog

Normalleşme Sürecinde Emlak Piyasasında Neler Değişiyor?

Pandemi sürecinde yaşanan emlak durgunluğundan sonra girmiş olduğumuz normalleşme sürecinde gayrimenkul satışları da tekrar bir miktar normale dönmeye başladı. Biz de bu zaman aralığında piyasada yaşanan değişimleri sizler için bir araya getirdik.Emlak Danışmanlarının Yeni Normallere Ayak Uydurması Bekleniyor


Bursa Uludağ Üniversitesi Emlak Yönetimi Program Başkanı Prof. Dr. Elif Karakurt Tosun, emlak sektöründe zorunlu bir dijital dönüşümün başladığını belirterek geleneksel yöntemler kullanan emlak danışmanlarının devrinin bittiğini söyledi. Müşterilerin karşısında mesleki bilgi ve donanıma sahip, Dünya-Türkiye ekonomisini yakından takip eden, sektördeki gelişmeleri fark ederek yatırım danışmanlığı yapabilecek donanımda olan emlak danışmanları ile çalışmayı tercih ettiklerini belirtti.Şehir Merkezlerinden Müstakil Evlere


İSTEB Başkanı Ulvi Özcan’ın açıklamalarına göre en başta şehir merkezlerinden müstakil evlere bir taşınma arayışı başlamış durumda. Kiralık gayrimenkullerde başlayan hareketlilik, yakın zamanlarda satılık gayrimenkullerde de kendini gösteriyor. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi de emlak piyasasını tekrar harekete geçirdi.

Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın ise salgından sonra emlak sektöründe yatırımcı taleplerine yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 74'ü gelecekte satın almayı düşünecekleri evin yeterli büyüklükte bir balkonu ya da kış bahçesi olması gerektiğini bildirdi.Arz Artacak, Fiyatlarda Artış Görülebilir


Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Işın, yaşanan pandemi sebebiyle konut ve ticari mülklerde gelecek günlerde önemli oranda ayrımların görüleceğini söyledi.

Katılımcıların tercihlerini daha müstakil yapılardan yana kullanmasını ve kendilerini izole etmek istediklerini belirten Işın, gelecekte çevreyle uyumlu konutların daha çok tercih edileceğini belirtti. Işın, artan bağımsız konut ihtiyacının hem bu konut tipine yönelik arzı artıracağı hem de fiyatlarda yukarı yönlü artış trendi yaratacağını bildirdi.

"Ekolojik, çevreye duyarlı, doğayla bütünleşen, dışa bağımlılığı az konutlar daha çok tercih edilecek ve piyasaya sunulacak. Çalışmaya katılan tüketiciler sitelerde de hobi bahçeleri, yürüyüş alanları, yerel ürünleri satan marketler gibi sosyal mesafeyi gözetecek şekilde site içinde bir yapılanmayı talep etti. Salgın sürecinde yaşanan gelişmeler, tüketicilerin özellikle karantina bağlamında kendine yetebilmeye yönelik ihtiyaçlarını ön plana çıkarttı."


Biz de Fizbot olarak uygulama içindeki ilan görüntülenmelerini incelediğimizde Ocak ayından Mart ayına doğru görüntülenme rakamlarında azalma olduğunu, Nisan ayında bu görüntülenmelerin dip yaptığını, sonrasında tekrar görüntülenmelerin giderek arttığını gözlemledik. İlk grafiğimize baktığımızda Mart ayında yaşanan düşüşten sonra en çok görüntülenen ilanlar “daire” ilanları oldu. Fakat aynı yükseliş ticari amaçlı ilanlarda gerçekleşmedi. İkinci grafiğimizde daire ilanları dışında en çok görüntülenen ilanlarımız “müstakil ev” ilanları ve “villa” ilanları oldu.

Emlak piyasasında gerçekleşen gelişmeleri yakından takip etmek için aylık bültenimize kayıt olmayı unutmayın!Fizbot Aylık Bültene Kayıt Olun

Fizbot Blog olarak sizlere en değerli bilgileri ulaştırmak için durmadan çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi makalelerin e-postanıza aylık bülten olarak gelmesini istiyorsanız bize e-posta adresinizi vermeniz yeterli.