Blog

Konut Fiyatlarında Yeni Bir Artış Bekleniyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre, kamu bankalarının düşük faizli ve 1 sene ertelemeli kredi desteği kampanyasıyla özellikle Haziran ve Temmuz aylarında konut satış rakamları rekor düzeye ulaşmıştı. Özellikle Temmuz ayında 2020'nin ilk 7 aylık döneminde ülke genelinde toplam 854.126 konut satışı gerçekleştilerek Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırılmıştı. Fakat açıklanan rakamlarla yakalanan bu beklenmedik artış, pandemide yaşanılan yeni dalga beklentisi ve konut satmayı düşünmeyen gayrimenkul firmalarının bile projelerini satışa çıkarması konut stoklarının beklenenden daha hızlı şekilde büyük bir kısmının erimesine sebep oldu. 


TÜİK tarafından bugün kamuoyu ile paylaşılan İnşaat Maliyet Endeksi, Temmuz 2020 verilerine göre; inşaat maliyet endeksi Haziran ayına oranla %0.95, yıllık bazda ise %9.17 artış gösterdi. Geçen yılın Temmuz ayına oranla malzeme endeksi %6.66, işçilik endeksi %14.67, bina inşaatı toplam maliyet endeksi ise %9.59 arttı.


TÜİK - İnşaat Maliyet Endeksi, Temmuz 2020 verileri

TÜİK - İnşaat Maliyet Endeksi, Temmuz 2020 verileri


Ekonomistler Maliyetlerdeki Yükselişin Konut Üretimlerine %15-20 Zam Olarak Yansıtılacağını Düşünüyor


Arz talep dengesinin bozulmasıyla konut fiyatları zamlandıktan sonra şimdi de artan inşaat maliyetleri sebebiyle yeni bir fiyat artışı gündemde. İnşaat maliyetleri artan dolar kuru karşısında sürekli olarak yükselirken konut stoklarının eritilmesi için konut fiyatlarına gelmiş olan zamların 'sınırlı' olduğunu belirten Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut, "Konut stokunun tamamen tüketilmesiyle yeni maliyetlerle üretilecek konutlar için ne yazık ki fiyatların aynı olmasını beklemek mümkün değil." diyerek yeni bir fiyat artışı geleceğini doğrulamış oldu.


Emlak piyasasındaki yeni gelişmeleri yakından takip edebilmek için aylık bültenimize kayıt olmayı unutmayın!

Fizbot Aylık Bültene Kayıt Olun

Fizbot Blog olarak sizlere en değerli bilgileri ulaştırmak için durmadan çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi makalelerin e-postanıza aylık bülten olarak gelmesini istiyorsanız bize e-posta adresinizi vermeniz yeterli.