Blog

Haziran Ayı Emlak Satışlarında %277 Artış Var!

İstanbul İstatistik Ofisi, geçtiğimiz hafta içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derleyerek oluşturduğu Temmuz 2020 Konut Piyasası - İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Yayınlanan verilere göre, Haziran ayında hem İstanbul hem de Türkiye genelinde satış rakamlarında oldukça yükselme yaşandı. 

Konut kredisinde faiz oranlarının düşmesiyle birlikte Haziran ayında bir önceki yılın Haziran ayına göre konut satışları İstanbul’da %186, Türkiye’de %210 arttı. İstanbul’da bir önceki aya göre satılan toplam konut sayısı %277 artış gösterdi.İkinci El Konut Satışları Daha Fazla


Haziran ayında İstanbul'da 8.253 sıfır konut, 20.546 ikinci el konut satıldı. Konut satışlarının %29'u sıfır konut, %71'i ise ikinci el konut satışı oldu. Sıfır konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %116, ikinci el konut satışları ise %229 arttı. İstanbul'da bir önceki aya göre satılan sıfır konut sayısı %224 artarken, satılan ikinci el konut sayısı ise %303 yükseldi.

İstanbul’da Haziran ayında ipotekli olarak alınan konutların sayısı 14.767 olarak açıklandı. İpotek ile alınan konutların toplam konut satışları içindeki payı ise bir önceki yıla göre artarak %51 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise konutların %53'ü ipotekli olarak satıldı.En Çok Satılan Konut Esenyurt’ta, En Çok Artış Ataşehir’de


Yapılan satışlara göre Haziran ayında İstanbul’da 3.130 konut ile en çok satış Esenyurt’ta gerçekleşti. En çok satılan konut sıralamasına göre; 1.737 konut satışı ile Sancaktepe ve 1.599 konut satışı ile Pendik, Esenyurt’tan sonra en çok konut satışının gerçekleştiği ilçeler oldu.

Haziran ayında bir önceki aya kıyasla tüm ilçelerde konut satışları artarken en yüksek artış (%530) Ataşehir’de görüldü.

Konut birim fiyatları Mayıs ayında, Nisan ayına göre %3.2 artarak ₺5.423 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın Mayıs ayına göre bu artış %16.2 olarak belirtildi. Türkiye genelinde de ortalama konut birim fiyatı ₺3.325 oldu. 

Emlak piyasasına dair gelişmeleri yakından takip etmek için Fizbot Blog aylık bültenimize abone olmayı unutmayın!

Fizbot Aylık Bültene Kayıt Olun

Fizbot Blog olarak sizlere en değerli bilgileri ulaştırmak için durmadan çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi makalelerin e-postanıza aylık bülten olarak gelmesini istiyorsanız bize e-posta adresinizi vermeniz yeterli.